Case study

Pokaż wszystkie () Juice w wolnych chwilach (23) Juicy Case Studies (9) Orange Breaking News (51)

Wzrost przychodów o ponad 550% w obuwniczym sklepie internetowym

sklep z obuwiem

Opis klienta

Nasz klient, znana marka obuwnicza sprzedająca głównie klapki, japonki i sandały, powstała za granicą i funkcjonuje na całym świecie. Klienci doceniają markę przede wszystkim za wygodę, ale także za niebanalne i wyróżniające się wzory.

Wyzwania i cele jakie postawiliśmy

W okresie przedwakacyjnym konkurencja na rynku klapek i sandałów jest bardzo duża. Głównym celem kampanii było przede wszystkim zwiększenie przychodów i liczby transakcji w sklepie internetowym. Drugorzędnym celem kampanii reklamowej było zwiększenie świadomości marki obuwia na rynku polskim.

Postawione cele:

  • Wzrost przychodów
  • Wzrost świadomości marki na rynku polskim

Realizacja

Okres trwania kampanii wynosił zaledwie 2 miesiące (czerwiec i lipiec). Klientowi zależało na szybkim zdobyciu rynku w rozpoczynającym się okresie wakacyjnym. Nasza analiza wykazała, że właśnie w okresie czerwiec/lipiec na rynku jest najwięcej użytkowników zmotywowanych do zakupu klapek i sandałów, dlatego właśnie w tym okresie postanowiliśmy wdrożyć kampanie reklamową.

Działania

Kampanie:
  • produktowe (PLA)
  • w sieci wyszukiwania
  • remarketingowe (GDN)
  • w sieci reklamowej (skierowane na portale modowe, kobiece oraz tematy stron dotyczące trendów letnich 2019)
  • YouTube (skierowane na tematyczne portale modowe i filmy dotyczące letnich trendów 2019)

Działania optymalizacyjne

Alokacja budżetu

Podczas prowadzenia kampanii zauważyliśmy, że kampanie produktowe i remarketingowe przynoszą lepsze efekty sprzedażowe niż reklamy tekstowe w wyszukiwarce Google, dlatego stopniowo przenosiliśmy budżet na skuteczniejsze kanały reklamowe.

Aby poprawić współczynniki ROAS, postanowiliśmy zmniejszyć budżet na reklamy trafiające do użytkowników znajdujących się na etapie rozważania (frazy ogólne w sieci wyszukiwania) i dotrzeć do zmotywowanych do zakupu użytkowników. Dlatego właśnie duża część budżetu została przeniesiona na kampanie produktowe PLA i remarketing dynamiczny. Dzięki temu budżet był wykorzystywany zdecydowanie efektywniej. Kampania w sieci wyszukiwania była prowadzona jedynie dla wybranych produktów oraz na frazy związane z marką.

W miarę optymalizacji kampanii naszym celem było również obniżenie kosztów pojedynczego kliknięcia. 

KPI kampanii

Zoptymalizowaliśmy strukturę kampanii pod kątem założonych KPI. W trakcie działań optymalizacyjnych skupiliśmy się na pierwszorzędnym celu, czyli wzroście przychodów w sklepie klienta. Wydzieliliśmy 80% budżetu na kampanie, które sprzedają i przynoszą realny zysk klientowi. 20% budżetu przeznaczyliśmy na pozyskiwanie zdecydowanie tańszego ruchu, budowanie zasięgu i świadomości marki

Optymalizacja kosztowa

W trakcie trwania kampanii przeprowadziliśmy optymalizację kosztową. Przeanalizowaliśmy dokonywane zakupy pod kątem urządzeń. Okazało się, że ruch z komputerów ma ponad 2,5 razy wyższy współczynnik e-commerce. Dzięki temu mogliśmy zmaksymalizować zysk, zwiększając nasz budżet na użytkowników korzystających z komputerów. 

Dostosowanie komunikacji

Podczas prowadzenia kampanii reklamowej okazało się, że kobiety stanowią większość – ponad 80% ruchu –  użytkowników sprowadzonego na stronie www. W związku z tym wydzieliliśmy osobne kampanie skierowane na kobiety  i dostosowaliśmy komunikację reklam. Dostosowaliśmy również komunikację w kampaniach skierowanych do mężczyzn jak i do rodziców szukających klapek dla swoich pociech. Do każdej grupy docelowej podeszliśmy w sposób indywidualny, analizując ich potrzeby. 

Dostosowanie źródeł

Dokonaliśmy researchu na temat modowych portali dla kobiet oraz kanałów modowych influencerek na YouTube. Wdrożyliśmy osobne kampanie, które skierowane były właśnie na takie miejsca. Nasze reklamy zasięgowe w sieci reklamowej pojawiały się w artykułach związanych z przygotowaniem czy pakowaniem do wakacji, zakupami przed wakacjami i letnimi trendami 2019. W kampanii wideo na YouTube skierowaliśmy reklamy na kanały modowych youtuberek oraz konkretne filmy z o tematyce trendów na lato osiągając zdumiewająco dobre wyniki.

Podsumowanie

Efekty jakie uzyskaliśmy

+795% nowych użytkowników

+455% transakcji na stronie

+553% przychodów ze sklepu internetowego

Poprawa CPC podczas trwania kampanii

Udało się poprawić współczynniki efektywnościowe dla kampanii produktowych i remarketingu dynamicznego – zmniejszył się CPC przy stałym, stosunkowo wysokim współczynniku CTR. 

Wzrost świadomości marki

Podczas prowadzenia kampanii reklamowych skupiliśmy się także na zwiększeniu świadomości marki w Polsce. Nasze reklamy pojawiały się na wielu stronach związanych tematycznie z letnim obuwiem (lato, moda, obuwie). 

Przeanalizowaliśmy rozpoznawalność marki w Polsce na przełomie ostatnich 5 lat w narzędziu Google Trends. W okresie wakacyjnym, w którym rozpoczęliśmy naszą kampanię, wyszukiwania osiągnęły najwyższy poziom w ciągu ostatnich 5 lat. Przyrost wyszukiwań marki do poprzedniego roku wynosi aż 58%. 

Nowi użytkownicy

Na stronie  w trakcie naszych działań pojawiło się o ponad 700% więcej użytkowników niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Uzyskaliśmy o 744% więcej sesji wykorzystując ten sam poziom budżetu reklamowego.

Wzrost przychodów

Dzięki naszym kampaniom reklamowym i działaniom optymalizacyjnym osiągnęliśmy nasz główny cel. Przychody w sklepie internetowym wzrosły o ponad 550%. Liczba transakcji wzrosła o 455%, w związku z tym zwiększyliśmy również wartość średniego koszyka zakupowego. Efekty jakie osiągnęliśmy przerosły założenia projektowe klienta.

Jesteś zainteresowany współpracą?

Skontaktuj się z nami

Zapisz się do Newslettera

i otrzymuj najnowsze informacje ze świata reklamy internetowej :)

Uniwersytet Przyrodniczy

sprawdź case study
wzrost-przychodw-o-ponad-550-w-obuwniczym-sklepie-internetowym-orange-juice-praktyczne-strategie-obecnoci-w-internecie-marketing-internetowy-orange-jucie-to-wicej-ni-agencja-google-szkolenia-analityka-ux-mobile-social-sprawd