Zamów bezpłatny audyt konta Google Ads i wyciśnij więcej sprzedaży i leadów onlineDowiedz się więcej

Pokaż wszystkie () Juice w wolnych chwilach (23) Juicy Case Studies (9) Orange Breaking News (51)
Trendy w marketingu 2022

12/12/2021

4 najważniejsze trendy w digital marketingu na 2022 rok

Pandemia wywołała w świecie marketingu prawdziwe tsunami. Wszystkie działania przeniosły się do sieci, a sukces odnieśli ci, którzy szybko odnaleźli się w nowej rzeczywistości. Ostatnie dwanaście miesięcy przyniosło pewną stabilizację w branży, natomiast konsumenci zaczęli otwarcie wyrażać swoje oczekiwania. Co przyniesie rok 2022? Poznajcie cztery najważniejsze trendy, o których z pewnością będzie jeszcze głośno.

Chociaż od początku pandemii mijają już niemal dwa lata, jej skutki, często negatywne, marketingowcy odczuwają do dziś. Jak wynika z tegorocznego raportu firmy badawczo-doradczej Gartner, budżety marketingowe spadły w 2021 r. do ​​rekordowo niskiego poziomu 6,4% przychodów firmy. Dla porównania w 2020 r. było to 11%. Mniejsze budżety marketingowe nie oznaczają jednak gorszej jakości reklam, czy stagnacji w branży – wręcz przeciwnie. W grze zostają ci, którzy perfekcyjnie optymalizują swoje działania i potrafią znaleźć nowe, często dotychczas niewykorzystywane kanały dotarcia do klientów.    

Rolki na Instagramie 

Kiedy wiele osób prognozowało, że TikTok przyniesie „śmierć Instagrama”, w serwisie należącym do Marka Zuckerberga pojawiła się funkcja, która choć w Polsce dopiero raczkuje, w 2022 r. może okazać się rewolucją. Rolki (Reels), bo o nich mowa, to krótkie, maksymalnie 60-sekundowe materiały wideo, które można tworzyć z wykorzystaniem ścieżki dźwiękowej (własnej lub publicznych nagrań audio). Insta Reels opublikujemy zarówno w relacjach, jak i w formie postów. Ewidentny zwrot Instagrama w stronę wideo otwiera przed marketingowcami olbrzymie możliwości. Jeśli bowiem dodamy do tego kolejne dwie opcje, które serwis wprowadził w tym roku, a więc możliwość zamieszczania postów i filmów z poziomu przeglądarki internetowej na komputerze oraz opcję współtworzenia postów, otrzymujemy kompleksowe narzędzie do kreatywnego promowania usług lub produktów, nawiązywania relacji z użytkownikami czy budowania wizerunku marki.   

Instagram reels

źródło: instagram.com

Video content is the new king

Zmiany wprowadzone na Instagramie są zgodne z oczekiwaniami marek. Coraz większa liczba marketingowców dostrzega bowiem potencjał, jaki kryje się w materiałach obrazkowych. Jak wynika z danych Biteable – narzędzia umożliwiającego projektowanie animacji oraz filmów: 

  • 60% marketerów już korzysta w swoich działaniach social media z wideo, natomiast aż 91% ma zamiar kontynuować ich realizację w 2022 roku
  • 30% ankietowanych uważa, że wideo zapewnia lepszy zwrot z inwestycji, niż działania prowadzone w witrynie 
  • treści wideo zapewniają niemal o połowę większe ogólne zaangażowanie użytkowników i do 1200% większą liczbę udostępnień w porównaniu z postami tekstowymi i fotografiami

Nie zapominajmy jednak, że treści wideo można zamieszczać nie tylko na Instagramie. Rozwiązaniem, które w Polsce dopiero czeka na swój „złoty czas” są YouTube Ads. Olbrzymie zasięgi, możliwość dokładnego targetowania kampanii oraz precyzyjna kontrola efektów to tylko niektóre korzyści, jakie daje reklama na YouTube. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o YouTube Ads? Skontaktuj się z nami 

SEO: intencje użytkownika na pierwszym miejscu 

Zmiany w przypadku SEO można zaliczyć raczej do ewolucji, niż rewolucji, ale trend jest wyraźny. Chcąc pozyskać ruch organicznie, marketerzy nie mogą koncentrować się obecnie wyłącznie na słowach kluczowych. Ważne jest nie tylko „co” użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę, ale „jak” pozyskują informacje w sieci. W 2022 r. jeszcze większe znaczenie zyska tzw. search intent, czyli najprościej mówiąc, intencja, z jaką odbiorca wpisuje frazę i porusza się po wyszukiwarce. Opisane tendencje bardzo mocno wspiera sam Google. W 2019 r. został wprowadzony algorytm BERT (Bidirectional Encoder Representations from Transformers), który umożliwia lepsze rozumienie języka naturalnego. Dzięki temu, wyniki wyszukiwania są dokładniej dopasowane do zapytania użytkownika, zwłaszcza po wpisaniu fraz longtailowych. Co ważne, jeśli odbiorca chce uzyskać wskazówki, jak coś przygotować lub zrobić, BERT chętniej promuje grafiki i materiały wideo. Ponownie widać więc, że tradycyjny content zostaje coraz mocniej wypierany na rzecz filmów również przez samą wyszukiwarkę.    

spaghetti carbonara

Przykład dopasowania wyników wyszukiwania do intencji użytkownika. Na hasło „spaghetti carbonara” otrzymujemy przepisy (w tym wyróżnione wideo), a nie np. artykuły kulinarne o miejscu pochodzenia potrawy i tradycji z nią związanych.

Strategia oparta na wielu kanałach 

Ostatnim ważnym marketingowym trendem, na który warto zwrócić uwagę w 2022 roku, jest planowanie strategii. Brzmi banalnie? Jak pokazują badania własne platformy edukacyjnej Smart Insights, zaledwie co druga biorąca udział w ankiecie organizacja ma jasno sprecyzowany plan marketingowy, z czego tylko 12% tworzy w tym celu specjalny dokument. Pomniejszone budżety reklamowe idące w parze z rosnącymi wymaganiami rynku będą wymuszały na wszystkich biznesach przemyślane i dobrze zaplanowane działania marketingowe nastawione na konkretny cel. Co może pomóc w realizacji strategii? Po pierwsze, jak najlepsze poznanie swoich odbiorców. Po drugie, dokładna analiza danych i w końcu – po trzecie, aktywne reagowanie na zmiany. Doświadczeni marketerzy wiedzą, że tylko wykorzystanie wielu kanałów jednocześnie i ich regularna optymalizacja, pozwala w pełni dopasować działania reklamowe zarówno do potrzeb użytkowników, jak i organizacji.  

Chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie pozyskiwać i analizować dane? Zobacz, co możemy dla ciebie zrobić 

Bądź na bieżąco

Zastanawiasz się jak prowadzić działania online przynoszące przychody?

Skontaktuj się z nami
Bądź na bieżąco
4-najwaniejsze-trendy-w-digital-marketingu-na-2022-rok-orange-juice-praktyczne-strategie-obecnoci-w-internecie-marketing-internetowy-orange-jucie-to-wicej-ni-agencja-google-szkolenia-analityka-ux-mobile-social-sprawd